Как да намалим стреса на работното място?

Как да намалим стреса на работното място?

Видовете стрес, включително и на работното място, свързваме с усещането си, че не успяваме да се справим с дадени обстоятелства. Смятайки, че не можем да ги контролираме и че не е възможно да продължим, както до момента, това ни прави несигурни, а несигурността до голяма степен носи стрес.

В днешно време дори се счита за нещо обичайно ежедневието ни да бъде изпълнено с много напрежение. Когато сме апатични или обратно, реагираме афектирано, раздразнителни сме или не можем да се концентрираме, изморяваме се бързо и спим лошо, след което винаги казваме, че причината е стрес.

В повечето случаи това е точно така, но обикновено търсим помощ и начин да се справим, когато състоянието ни стане нетърпимо. Ако обаче направим преценка на причинителите на стреса си в работна обстановка, може да предотвратим или малко да намалим неговото въздействие върху нас.

Източници на стрес на работа

На своето работно място човек прекарва много време и каквато и професия да упражнява, винаги има причини, водещи до негативизъм и стресови състояния. Макар че е редно професията ни да ни носи удоволствие и да усещаме смисъл в практикуването ѝ, много често тя превзема нашите ум и живот. 

Като източници на стрес на местоработата ни могат да бъдат посочени различни фактори. Най-често това са напрежението, породено от дълги дежурства и удължен работен ден, нощни смени, претоварен график и кратки срокове, влошено качество на комуникацията с ръководството и колегите, липса на обедна почивка.

Това, ако са обективните фактори, има и субективни. Сред тях са усещането за безсмислеността на труда поради неподходящата работа, перфекционизмът, стремежът към контрол над всичко и страхът от показване на слабост, липса на хоби и отпуска и др.

Дори само един от тези фактори може да бъде причина за силен стрес и т.нар. „бърнаут” – прегарянето, крайното емоционално изтощение, превърнало се вече в диагноза. В повечето случаи факторите са комбинирани и в резултат се получават тревожни разстройства, депресия, поведението може да стане конфликтно, да се стигне до злоупотреба с вещества и др.

Последствията за личността могат да се окажат много сериозни и трайни, ако не потърсим адекватно решение за преодоляване на проблема.

За здравословна работна атмосфера е нужна дългосрочна стратегия. Вижте как да намалите стреса на работното място тук.

Как да намалим стреса на работното място?

Според различни наблюдения, при едни и същи условия всеки човек реагира различно и докато някои изпитват голям стрес в някаква ситуация, други не преживяват такъв в същото положение. Оказва се, че е важно не толкова дали ситуациите генерират стрес, а реакцията на хората, която е твърде индивидуална.

Всеки от нас е възможно да намали стреса там, където работи, и да се научи да го управлява по същия начин, както усвоява и другите умения в живота си.

Усещане за смисленост на труда

Едно от първите неща, за които трябва да сте наясно, е дали това, което вършите всеки ден на работа, има смисъл за вас. Прекарваме поне 1/3 от своя живот в работа и ако професията не ни носи радост освен доходи и не ни зарежда, ще ходим на работа с нежелание. Да работите нещо нелюбимо ще ви прави нещастни и след края на работния  ден. 

Затова помислете дали избраната професия е най-правилната за вас. Ако имате някакво хоби или определени интереси, превърнете ги в професия, за да бъдете не стресирани ежедневно, а удовлетворени.

Пълноценни взаимоотношения с колегите

Взаимоотношенията ви с колегите са много важни, за да намалите стреса си. Вярно е, че дори да имате позитивна нагласа, винаги може да възникнат конфликти. Постарайте се обаче да не реагирате незабавно, вдишайте дълбоко и се успокойте. После анализирайте ситуацията и се опитайте да изберете гледната точка на другия човек, като погледнете през неговите очи.

Ако сте ръководител на екип, се придържайте към основни правила за намаляване на стреса на служителите, а това са създаването на равнопоставеност, отворена система за награди и наказания, изслушване и доверие.

Поставяне на изпълними срокове

Когато си изработвате график за деня, се старайте той да бъде изпълним и не особено натоварен. Следването му ще допринесе за последователната ви работа, а когато той не е претрупан със задачи, няма да го поглеждате постоянно и да се напрягате, че изоставате и не можете да го изпълните. Планирането е добра практика, но когато е с мярка.

Достатъчно време за почивка

Какъвто и да е вашият работен график, трябва да се постараете да си давате почивка. Планирайте такава на обяд, за да подкрепите силите си и да си починат умът и тялото ви.

Откъде да започнем?

Усетите ли напрежение в някаква ситуация, може да направите бързо няколко неща. Задръжте дъха си и бавно издишайте. Може да се разходите за около 10 мин. или да се опитате да прехвърлите вниманието си не към самия проблем, а към начина на решаването му.

Вгледайте се в себе си и ще откриете индивидуалните начини, които да държат стреса далеч от вас не само на работното място, но и навсякъде.